Kokia būtų Lietuva be paties svarbiausio mūsų šalies įstatymo? Kas anuomet labiausiai prisidėjo jį kuriant? Kas ir kaip trukdė? Kodėl ir šiais laikais politikai reguliariai mėgina jį keisti?

Režisierės ir scenaristės Ievos Rasimaitės filmas pasakoja ligi šiol tik siaurame specialistų rate žinotas Konstitucijos kūrimo ir priėmimo peripetijas. Trijų dešimtmečių senumo įvykius prisimena anuomet Konstitucijos tekstą rašę teisininkai ir politikai. Pirmieji visų pirma akcentuoja teisinių formuluočių talpumo ir tikslumo svarbą, o politikai dažną sykį mėgina sureikšminti savo vaidmenį istorija tapusiame procese.

Dokumentinis filmas „Galutinė redakcija“ nukelia į 1990–1992 metus. Ką tik Nepriklausomybę paskelbusioje Lietuvoje sovietai žudo žmones, įveda ekonominę blokadą, kursto maištauti čia gyvenančius rusakalbius, lenkakalbius.

Neseniai nuo sovietų tankų apgintame Seime kyla vietinės reikšmės pjautynės, parlamentas skyla į dvi dalis. Nepaisant to, nešildomame Seimo kabinete (dėl sovietų įvestos blokados Lietuvoje kritiškai stinga benzino ir gamtinių dujų) renkasi grupė žmonių. Jie po mėnesių mėnesius trukusių diskusijų, ne sykį virsdavusių rietenomis, surašys 154 straipsnius į kuriuos iki šių dienų remiasi visas mūsų šalies gyvenimas.

„Labai norėjau papasakoti šią šiek tiek kuluarinę istoriją apie mūsų Konstitucijos kūrimą. Manau, tai stipri istorija apie atsidavimą, apie gebėjimą ieškoti kompromisų, gebėjimą paminti asmenines ambicijas, begalinį norą eiti priekin – į laisvę“, – pristatydama filmą kalbėjo I. Rasimaitė.

Pasak filmo režisierės, dabartinės Lietuvos konstitucijos istorija iš tiesų yra lyderystės istorija. Filmo kūrėjų komanda stengiasi atspindėti ne tik sudėtingas to meto teisines bei politines peripetijas, bet ir stiprią to meto emocinę pusę, kuri neabejotinai prisidėjo prie Lietuvos valstybės teisinės ir politinės sėkmingos raidos.

„Galutinę redakciją“ filmavo operatoriai Povilas Baltinas, Darius Meilus, Julius Juchnevičius. Montažo režisieriais dirbo Julius Juchnevičius ir Modestas Dubininkas. Filmas sukurtas privačiomis lėšomis.

Filmo premjera – vasario 20 d. Valdovų rūmuose, Vilniuje. Vėliau filmas bus demonstruojamas kino teatruose, susitikimuose su bendruomenėmis, bus prieinamas ir interneto platformose.

Kartu su filmu pasirodys ir leidinys „Konstitucija’92 – stenogramos”, kuriame užfiksuoti visi filmo herojų pasakojimai – liudijimai.

Filmo ištrauką galite žiūrėti čia.